cze 27
2013

Elektroniczny świat

19-08-6Dzisiejszy człowiek, żyjący w relatywnie bogatych zakątkach globu, ma przynajmniej kilka urządzeń elektronicznych. W trwającym wieku mało kto ma jeszcze w mieszkaniu aparaty na kliszę, aparaty cyfrowe są już normą. W zasadzie każdy człowiek posiada jakiegoś gatunku PC. Większość ludzkości ma działający telewizor. Mało kto sobie zdaje sprawę, jak sporo urządzeń w naszym otoczeniu jest kontrolowanych przez komputery.
52a839c028789___flickr_7186883425_w200Cyfryzacja świata to oczywiście wielki sukces ludzkości, lecz również i mocne zagrożenie. W XX wieku świat gościł wielką wojnę totalną, następnie nad wszystkimi zawisła groźba zagłady jądrowej. Dziś wydaje się, że zbrojny spór globalny będzie polegał na starciu technologicznym. Podczas najbliższych kilku lat pokazały się niepokojące wieści o nowoczesnych wirusach sieciowych, które zostały stworzone do niszczenia sieci teleinformatycznych. Co to oznacza w praktyce? Pomyśl sobie, że we wszystkich metropoliach świata przestają działać systemy komunikacyjne, przestaje jeździć metro. Tablety stają się bezużyteczne. Co najgorsze dla światowego systemu gospodarczego, przestają funkcjonować giełdy świata. Znaczna część obrony wielu państw opiera się na sieciach teleinformatycznych. Współczesna wojna cyfrowa potrafi podbić w zasadzie każde państwo na świecie. Wyrafinowane wirusy mogą uszkodzić dyski twarde, aparaty cyfrowe i inne urządzenia elektroniczne.

Aby zabezpieczać się przed tym ryzykiem, niektóre kraje powołały osobne instytucje do przeciwdziałania cyfrowej agresji. Najsilniejszą obronę posiadają oczywiście USA. To bierze z tego, że USA jest najpopularniejszą ofiarą agresji internetowych. Teraz na mocarstwo hakerskie wyrastają Chiny. Dużo zamieszania w dziedzinie ataków internetowych wywołuje także Rosja. Duże niebezpieczeństwo cyberwojen znajduje się w tym, że ciężko jest namierzyć prawdziwych sprawców ataku.

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>