cze 21
2018

Obecnie coraz bardziej liczą się wartościowe inicjatywy. „Masówka” odchodzi do lamusa, małe inicjatywy są coraz częściej wybierane

Wydaje się, że ogół zmierza do jednej rzeczy – do specjalizacji. Czy widoczne jest to na każdym kroku? Raczej nie, pewne jest jednak, iż po latach polskiego kapitalizmu, kiedy w cenie były usługi wielkich podmiotów, następuje niewidoczny na pierwszy rzut oka, przewrót. Otóż, wszystko to, co koncentrowało się w rękach wielkich podmiotów, czyli każda z usług z umiarem się rozdrabnia. Ludzie zaprzestają wybierać miejsca, w których dostaną wszystko, wolą ale warsztaty, zakłady, w których pracują pasjonaci.

aparat
Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Naturalnie, nie jest to norma. Przeważnie w tę stronę kierują się ludzie młodzi, którzy wypatrują czegoś więcej niż „masówki”. Pośród innych grup wiekowych rozkłada się to różnie, lecz jak pokazuje ciekawy indeks – większa część starszych ludzi, wychowanych wszak na małych usługach (małe warsztaty) lubią korzystać na przykład z dużych marketów. Być może wynika to z tego, że kojarzą im się one z niezależnością.

Po latach komunizmu, gdy wszystko było państwowe, a wyboru nie było za dużego, ni stąd ni zowąd pojawiły się ogromne sklepy oferujące dosłownie wszystko. Młodzi ludzie urodzili się już w tym systemie, toteż dla nich jest to monotonne i bez zasad czy innych wartości. Wybierają więc to, co w ich mniemaniu ma wyższą wartość. Zamiast pójść do dużego marketu wybiorą nieduży sklep fotograficzny .

aparat fotograficzny
Autor: Eugene Romanenko
Źródło: http://www.flickr.com
Pokrewnie będzie z pozostałymi usługami. Mało tego, wielu młodych ludzi ma współcześnie lepszy kontakt z różnymi firmami, niż kiedyś. Dawniej, to w ogóle nie było takiej możności, gdyż wymiana komunikacji była jednostronna (nadawca – odbiorca). Obecnie, każdy człowiek, wskutek rozwoju internetu i mediów społecznościowych może czuć się jak ktoś istotny w kontakcie z marką.

I tak właśnie jest. To buduje więź, swobodniej o taką więź niewielkim firmom, gdyż posiadają one bliższy kontakt z wszelkim konsumentem. Z dużymi firmami jest poniekąd trudniej, ponieważ tam reguły kontaktu z klientem rządzą się trochę innymi prawami. Mimo wszystko, polityka takich firm, pod naciskiem właśnie tej nowej filozofii obsługi klienta się ulepsza. W tym samym czasie takie firmy muszą bardzo się natrudzić, by zadowolić każdego klienta. Jedna skarga i od razu może być kryzys, należy więc na wszytko uważać.

This entry was posted in Dla miłośników gadżetów and tagged , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>