lis 03
2018

Czym są i do jakich zadań służą tensometry? Czy powinniśmy korzystać z tego rodzaju urządzeń, w jakich sytuacjach się najbardziej sprawdzają?

Czujniki tensometryczne, które określane są też jako tensometry, to najbardziej istotny element każdego rodzaju wagi elektronicznej. To również konieczne urządzenie do mierzenia sił ściskających, naprężeń i tak dalej. Często spotkać jesteśmy w stanie je w układach automatyki, w jakich jest niezbędność dokonywania pomiarów wagowych, na przykład ciężaru zbiorników magazynujących surowce lub platform najazdowych. Czujniki tego rodzaju zlokalizowane są pod podporami zbiornika albo platformy. W połączeniu z odpowiednimi urządzeniami pomiarowymi możemy realizować pomiar mas, surowców lub dozowania.

Tensometr
Źródło: wagi-elektroniczne.pl
O wykorzystaniu odpowiedniego typu tensometru będą decydować warunki oraz wymagania pomiaru jakie mają związek z materiałem, kształtem konstrukcyjnego elementu czujnika lub temperaturą pracy. Aktualnie trzeba przyznać, że najszersze zastosowanie mają tensometry oporowe, są tak naprawdę najczęściej stosowane podczas pomiarów laboratoryjnych oraz użytkowych. Zasada funkcjonowania tensometru oporowego opiera się na funkcjonowaniu fizycznej drutu metalowego, która odnosi się do zmiany jego rezystancji elektrycznej łącznie ze zmianą długości.

Drut oporowy naklejany jest za pomocą specjalistycznego kleju na element odkształcający się pod wpływem istniejących sił. Materiał oporowy czujnika będzie ulegał identycznym odkształceniom, jak element, na jakim czujnik został przyklejony. Technologia klejenia, stosowane materiały to wielka wiedza firm, które zapewniają czujniki – sprawdź tutaj – siły, gdyż od tego zależą dokładność oraz stabilność czujników. Zależnie od kształtu a także ułożenia elementu oporowego rozróżnia się tensometry wężykowe, tensometry kratowe a także tensometry oporowe foliowe. Pierwsze z wymienionych to drut rezystancyjny o średnicy ułamków mm, który jest ułożony w kształcie wielokrotnego wężyka. Drugi rodzaj – szereg drucików jakie są ułożone równolegle i połączone bardziej grubymi odcinkami taśmy miedzianej.

Ostatni składa się z siatki rezystancyjnej pod postacią wężykowej jaka zrobiona jest z cienkiej metalowej folii, jaka jest sklejona z podkładką nośną. W takiej sytuacji zawsze powinniśmy dobierać najlepsze urządzenie, jakie będzie pasowało do naszej działalności. Solidne urządzenie to na pewno Midas NFX (sprawdź czym jest midas NFX), wybierając je mamy gwarancje, że spełni swoje zadania w sposób jak najbardziej odpowiedni.

Czy ciekawi Cię ta tematyka? Jeżeli tak to, przejrzyj serwis, a odnajdziesz w tamtym miejscu mnóstwo nadzwyczajnych danych, które pochłoną Cię zupełnie.

To zapewni sukces, będzie gwarancją, iż zaplanowane działanie z pewnością się uda. By tak się stało trzeba pamiętać o najlepszym wyborze sprzętu, to dotyczy również tensometrów.

This entry was posted in Sprawy komputerowe and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>